XIII Ogólnopolska Wystawa Kuców Szetlandzich 15.09.2018
w Klubie Jeździeckim Wolica koło Kalisza

 

 

 poster2018

Zapraszamy hodowców i miłośników kuców szetlandzkich na kolejną, XIII Ogólnopolską Wystawę Kuców Szetlandzich, która w tym roku odbędzie się w Klubie Jeździeckim Wolica koło Kalisza (mapa) w sobotę 15 września.
Impreza rozpocznie się o godzinie 13:00.

Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go do biura PTKS (formularz .xls) lub (formularz .doc)

                Informacje dla hodowców kuców zgłoszonych do udziału

             w XIII Ogólnopolskiej Wystawy Kuców Szetlandzkich w KJ Wolica

Od godziny 10:00 rozpocznie sie sprawdzanie dokumentacji kuców zgłoszonych na Wystawę, ich pomiary oraz podział na klasy. Następnie odbędzie się przegląd ogierów zgłoszonych do licencjonowania, oraz szkolenie dla hodowców. Na godzinę 13:00 przewidziane jest otwarcie wystawy.

Ring jest podzielony na część do oceny kuców i dwie rozprężalnie: jedną bliżej ringu, dla kuców z ocenianej klasy, drugą dla kolejnej klasy przygotowującej się.

We wszystkich klasach prezentacja rozpocznie się od wejścia na ring całej klasy w kolejności według numerów starowych. Po przeglądzie całej grupy prezentujący handlerzy ze swoimi kucami przechodzą na rozprężalnię, a na ringu pozostaje jedynie pierwszy kuc do oceny indywidualnej. Natychmiast zakończeniu oceny indywidualnej jednego kuca, na ring wchodzi kuc z kolejnym numerem startowym. Po zakończeniu oceny indywidualnej, Sędzia ponownie zaprosi całą grupę z danej klasy na ring. Należy więc po ocenie indywidualnej pozostać na rozprężalni przy ringu, bo po prezentacji każej klasy nastąpi dekoracja zwycięzców w danej klasie.

KLASA I ŹREBIĘTA: Pierwszą grupą będzie klasa źrebiąt, które będą przedstawiane w towarzystwie klaczy matek.  Źrebięta mogą być prezentowane w ręku przez prowadzącego: w tym wypadku ktoś inny musi prowadzić klacz. Druga opcja to źrebię przedstawiane jest luzem przy prowadzonej w ręku klaczy.

Przy ocenie klaczy matek w ich klasach źrebięta mogą towarzyszyć swym klaczom matkom na ringu luzem.

Nie można przedstawiać klaczy z przywiązamym do niej źrebięciem!

Kolejne klasy to:  KLASA II MŁODZIEŻ,  KLASA III KLACZE MINI,  KLASA IV KLACZE     STANDARD,   KLASA V  OGIERY.

Następnym punktem wystawy będzie  - BEST in SHOW: na ringu wystąpią kuce, które zajęły pierwsze miejsce w swej klasie i spośród nich zostanie wybrany najlepszy kuc wystawy.

Po  dekoracji  Best in Show  odbędzie się pokaz przebierańców.

przebierancy

Na zakończenie nastąpi dekoracja uczestników.

W zakładce Ocena Kuców znajdują się informacje dotyczące sposobu prezentacji i przygotowania kuców do wystawy. Wszelkich dodatkowych, szczegółowych informacji udzieli Pani Alicja, która oczekuje na Państwa telefony w sprawie wystawy codziennie od godziny 13-tej do 24-tej

nad tytuł

XII Ogólnopolska Wystawa Kuców Szetlandzkich

23.09.2017 w Facimiechu koło Krakowa

th logo blackhorse (copy)21698243 1410310742417622 452126664 n (copy)hippovet logotyp (copy)horslyx logo 2015 box (copy)hubertus (copy)ijihihih (copy)janusz   nowe logo (1) (copy)jbj (copy)skawasa logo (copy)espadon

W imieniu Zarządu Polskiego Towarzystwa Kuce Szetlandzkie pragniemy serdecznie podziękować współorganizatorom tegorocznej wystawy państwu Annie i Krzysztofowi Piórkowskim za znalezienie fantastycznego obiektu jakim okazał się KJ Facimiech, rozlicznych sponsorów i artystyczne wykonanie pięknych statuetek, przeprowadzenie loterii i wszechstronną, entuzjastyczną pomoc

2017.09.23 wyniki 

galeria przycisk1

Galeria wspaniałych zdjęć autorstwa pani Barbary Zalewskiej niewątpliwie wszystkim będzie się podobać!
Pani Barbara w swoim reportażu ujęła zarówno ocenę kuców jak i nawet pokaz przebierańców i loterię zorganizowaną przez państwa Piórkowskich!

galeria przycisk1

Prezentacja kuców szetlandzkich – Święto Konia Arabskiego Janów Podlaski 13.08.2017

 img 9856

Jak piękny i efektowny jest koń czystej krwi każdy może przekonać w Janowie Podlaskim, w czasie święta konia arabskiego.

file 20

img 9829

Jest coś, co łączy te wspaniałe i urodziwe araby z niepozornymi kucami szetlandzkimi.

Obie rasy słyną z wytrzymałości.

Obie znane są z niezwykłej inteligencji i umiejętności przetrwania w ekstremalnych warunkach.

Obie są hodowane w czystości krwi.

Kuce szetlandzkie słyną ze sprytu i zdolności do niezwykle szybkiego uczenia się.

Są doskonałymi pierwszymi wierzchowcami.

Potwierdzą to największe gwiazdy sportu jeździeckiego, ktore rozpoczynały swe kariery właśnie na kucu szetlandzkim.

Kilka słów o historii tej rasy:

Pierwsze niewielkie konie pojawiły się na Wyspach Szetlandzkich około 2,5 tysiąca lat temu ze Skandynawii.

Kolejne przywieźli Wikingowie.

O wiele później, w latach trzydziestych dziewiętnastego wieku, pojawia się też wątek arabski w skonsolidowanej dzięki odosobnieniu na wyspach hodowli kuców.

Mianowicie Sir Arthur Nicolson sprowadza na wyspy siwego ogiera arabskiego, podarowanego mu przez sławnego generała Simona Bolivara.

Dolew krwi tego ogiera można zauważyć w u kuców pochodzących z Fetlar.

Formalna kontrola nad hodowlą kuców szetlandzkich w czystości krwi rozpoczyna się z powstaniem brytyjskiej księgi stadnej, the Shetland Pony Stud-Book Society, w roku 1891 i tego też roku muszą sięgać rodowody kuców szetlandzkich czystej krwi.

Również tych wszystkich, które są wpisane do Polskiej Księgi Stadnej Kuców Szetlandzkich prowadzonej przez Polskie Towarzystwo Kuce Szetlandzkie w Imnie, więc i tych, pezentowanych pod auspicjami naszego Towarzystwa w Janowie Podlaskim.

Czyli dwie szetlandki urodzone w Polsce.

Według wzrostu:

dwuletnia klacz mini Katouchon Ulyana PKSKS 0768, hodowli pana Rafała Zielińskiego.

oraz dwunastoletnia klacz standard Saragossa Kicin PKSKS 0567 KL/11, hodowli Marka Kniata, której właścicielem, trenerem, handlerem i prezenterem jest piętnastoletnia Zuzanna Waloszczyk.

galeria przycisk1

 

XI Ogólnopolska Wystawa Kuców Szetlandzkich

 

Tegoroczna Wystawa Kuców Szetlandzkich,  już jedenasta z kolei odbyła się w sobotę, 24 września 2016 na terenie Stajni Lawenda pani Pauliny Dąbrowskiej w Dobroniu.

 

dekoracja

Czytaj więcej...

Polska Księga Stadna Kuców Szetlandzkich

Polish Shetland Pony Stud-Book
Imno, 72 200 Nowogard
tel. +48 91 391 09 11,
e-mail:

biuro@shetland-pony.pl

rachunek bankowy:

83 1090 2268 0000 0001 2043 4170

facebook logo ok

February 2019
M T W T F S S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

Copyright @ 2012 Polskie Towarzystwo Kuce Szetlandzkie

Projekt i wykonanie: WAKROM